2012. január 15., vasárnap

Csokoládé láva



Az egyszerű de nagyszerű tökéletes példája ez a desszert, gyakorlatilag 15 perc alatt elkészíthető + 10 perc sütéssel. A receptet most két főre írom, férfi társaimnak ajánlanám csajok lenyűgözéséhez, és a "hű, te tudsz sütni?" típusú ámult arc eléréséhez. Nem akarok átmenni Jamie-be, de ez tényleg egy igazi szexi és izgalmas desszert tud lenni, kész endorfin bomba. Na lássuk:

100g csokoládé - mindenképpen étcsokoládé, én általában Szerecsent használok, ár-minőség arányban az a legjobb, de ha tényleg ütős végeredményt szeretnénk akkor vehetünk mondjuk Lindt-et vagy Valrhona-t.

30g vaj - igazi vaj legyen, ne Rama margarin, a két ízt össze sem lehet hasonlítani. Ügyeljünk rá, hogy ne sózott vajat vegyünk. Én Mizo vagy Kerrygold márkájú vajakat szoktam vásárolni. Ha van lehetőségünk akkor a piacról is vehetünk.

1 tojás
30g kristálycukor
25 g liszt
csipet só

Mielőtt elkezdenénk bohóckodni, győződjünk meg róla, hogy van valamilyen formánk (fém/szilikon) amiben meg tudjuk majd sütni. Lehet, hogy bögrében is meg lehet, még nem próbáltam. A kb. 200 Celsius fokot bírnia kell a formának, ez a lényeg.

Közepes lángra teszünk egy kis edényt vízzel, ez majd a csoki olvasztáshoz lesz szükséges. Ha nagyon sietünk, akkor alapból meleg vízzel töltsük meg, ha még jobban sietünk, és van, akkor a vízforralóból. Ezen fogjuk felolvasztani a csokoládét. A mikrót nem ajánlom erre a célra, mert könnyen leég, a közvetlen lángon történő olvasztással is ez a helyzet. Szánjunk időt a vízgőzös megoldásra, közben úgyis van más feladatunk.
(Kivételt képez a fehér csoki, őt mikróban kell olvasztani, mert a vízgőz összerántja. Viszont ott sem az a megoldás, hogy berakjuk 5 percre maximum teljesítményen, hanem óvatosan 10 mp-enként ránézünk, átkavarjuk)
A csokit és a vajat egybeolvasztjuk, dobunk rá egy csipet sót. Könnyebb és gyorsabb, ha felkockázzuk a csokit egy késsel, vagy nagyon apróra tördeljük. Mielőtt az utolsó csokidarabka is felolvadna levesszük a gőzről, és addig kavarjuk, míg teljesen egyneművé nem válik.


Amíg a csoki olvad, addig fogjuk a tojást, és a cukorral addig keverjük, míg utóbbi teljesen fel nem olvad benne. Én a habverőre esküszöm. Ezt a keveréket fogjuk az olvasztott csokiba önteni, itt kell figyelni, hogy a csoki ne legyen forró (ha akkor vetted le amikor mondtam, akkor nem is lehet az) inkább csak langyos. Ha az lenne, akkor kapnánk egy csokis rántottát. :D
Gyors és határozott mozdulatokkal belekeverjük a tojást a csokiba, majd hasonló módon hozzáadjuk a lisztet is.


A teljesen homogén keveréket fogjuk formákba tölteni. A formákat kivajazzuk, és lisztezzük, ez azért fontos, hogy a kis süteményünk könnyedén kicsusszanjon a formából. Liszt helyett kakaóport is használhatunk, de a totál ínyencek használhatnak barna cukrot, én a sötétebbet ajánlanám, ettől egy karamellréteg fog keletezni, elvileg.


Ne töltsük tele a formákat, mert emelkedni fognak. Olyan 3/4 bőven elég. Egy kicsit meg lehet tekerni az egészet, ha ebben az állapotában a közepébe nyomunk 1-2 mini marshmallow-t.
Simán tárolhatjuk 3-4 napig. Sütés előtt felmelegítjük a sütőt 200 C-ra, bedobjuk a kis formákat, rányomjuk a légkeverést (ha van) és kb. 9 perc alatt készre sütjük. A lényeg, hogy annyira szilárduljon meg a külseje, hogy ki lehessen borítani a formából.


Megtoldhatjuk vaníliafagyival,mentalevéllel és/vagy Amarena meggyel. Egyszerű, isteni, hajrá.

2012. január 11., szerda

Csirkepörkölt



Tegnap közkívánatra csirkepörköltet főztem. Általában a csirkepörköltnek híg a leve, még akkor is, ha a hús nem volt olcsó. Ezen problémámat megpróbáltam áthidalni.

Hozzávalók:
2 szelet fehér szalonna (1 cm vastag)
1 csirke
3 közepes fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 paradicsom
1 paprika

bors
pirospaprika

Természetesen az ideális a tanyasi csirke lenne, szép sárga zsírral a bőre alatt, de ezt benzin és kedv hiányában nem tudtam beszerezni. Ezért is jó, ha van alaplevünk, mert így a hiányzó ízeket pótolni tudjuk.

Az állatja

Egy valóban éles késsel egész egyszerű szétbontani a jószágot, az első néhány alkalommal biztos, hogy átfordul a csirkebontás egy gore movie-ba, de ez természetes. Senki sem születik filézőkéssel a kezében. A csirke bőre alatt észrevehetően halványabbak a csatlakozási pontok, ott lenne ildomos leválasztani a végtagokat. Ezzel egyrészt begyűjtünk néhány tapasztalati pontot, másrészt jóval olcsóbban szerezhetjük be a húst.

Szétbontatott

Felkockázzuk a szalonnát, majd kiolvasztjuk a zsírját. Arra figyeljünk, hogy ne hadonásszunk felette vizes kézzel, mert a forró zsírba csöpögő víz szerezhet néhány kellemetlen pillanatot.


A szalonnazsírból kihalásszuk a pörcöt és a bőrdarabokat. A forró zsírba dobjuk a vöröshagymát, és kevergetve dinszteljük, pirulás nem indokolt. Erre dobjuk rá a felkarikázott fokhagymát, és az apró kockára vágott paradicsomot-paprikát. Ha télen főzzük, jóval olcsóbb mondjuk nyáron eltett lecsót használni. Nem kell sok, nehogy elvigye az ízét, csak egy jó alapot kell főznünk.
Addig hagyjuk a tűzön, amíg teljesen el nem pépesedik a paprika (ez a legkeményebb az összetevők közül) ez kb. 15 perc.
Lehúzzuk a tűzről, várunk 1-2 percet és hozzáadjuk a pirospaprikát. Elméletileg a pirospaprika színanyaga zsírban oldódik, szóval érdemes előbb a paprikát, és aztán az alaplevet hozzáadni. Amikor öntöttünk rá kb. 1,5-2 dl alaplevet, akkor visszatesszük a tűzre, és folyamatos felöntögetés mellett kb. 3-4-szer visszafőzzük az eredeti szintig, így minden alapanyag íze össze- és állaga szétfő. Most jön a nem megszokott rész, hogy ezt a pörköltalapot őrölt borssal, alaplével belerakjuk a turmixgépbe (botmixer is elég) és szétcsapatjuk. Ne spóroljunk a wattal, hagyjuk menni 2-3 percig, hogy teljesen finom szaftot kapjunk. Ránézésre hígítsuk, hogy nagyjából egy zöldség krémleves állagot kapjunk. Fogunk egy fazekat, beleöntünk egy keveset a szaftból, majd viszonylag szorosan beletesszük a csirkedarabokat. Ráöntjük a maradék szaftot is, és annyi alaplevet, hogy éppen ellepje.

Fedő alatt, közepes lángon kb. 1 óra alatt készen lesz. Körete fakultatív. A csontokat érdemes leszopogatni, és bedobni mellé egy pohár seritalt!




Alap

Anthony Bourdain





Sziasztok, két év után ez lesz itt az első bejegyzés. Mivel most kedvem és időm is van rá, ezért elkezdek egy kisebb főzős-receptes-alapanyagos blogot, tudom, néhányan már noszogattatok, de most megszületett az elhatározás, szóval íme.

Az első bejegyzés valamilyen szinten mindig egy bemutatkozás, vagy alap dolog, itt sem lesz ez másképp. Az alaplével fogom kezdeni az egészet, mert ez egy olyan része a főzésnek, amit kevesen vállalnak be otthon, vagy a TV-s szakácsok biztatására helyettesítik egy húsleves kockával. Mondanom sem kell, hogy a húsleves kocka, mint olyan, egy szinten mozog a Vegetával, vagyis ő is a konyha tiltólistáján van. Mivel alapvetően otthoni főzésre készítem a blogot, ezért nem fogom azt írni, hogy persze, tartsunk otthon a hűtőben külön marha-csirke-borjú-zöldség alaplevet. Senki sem várja el, és senki sem fogja ezt megfőzni egy 4-5 m2-es konyhában. Első körben bőven elég, ha készítünk egy csirke alaplevet, az amolyan univerzális, jó szószokba, levesekbe, pörköltekbe, de zöldségek párolólevének sem utolsó. Személy szerint farhátból, nyakból és/vagy csirkemellcsontból szoktam készíteni. A farhát egy egész jó kis rész, ha van rá keretünk, ugyanis valamivel drágább, akkor vegyünk kacsa farhátat, nem csak az íze kedvéért, hanem mert sokkal könnyebb tisztítani. Néhány 10kg után ezt biztosan állíthatom. :D
Íme ő, a farhát (csirke)

Legkönnyebb, és leggyorsabb módja eme csodás húsdarab megtisztításának, ha levágjuk egy késsel a hátán levő bőrt-zsírt, és a püspökfalatot (1. kép) majd egy kiskanál illetve gyönyörű görbe ujjaink segítségével kiszedjük a maradék belsőségeket. (2. kép) Az így kapott repeszgránát áldozatra hasonlító húst hideg vízben lemossuk, és megkapjuk a tiszta, szép csirkefarhátat.

1.
2.
Miután ezzel megvagyunk, lemossuk a nyakat és a mellcsontot (ismétlem mindent lehet kacsával vagy libával helyettesíteni). Egy nagyobb fazékban olajat vagy zsírt hevítünk, és rádobjuk az összedarabolt húsrészeket és jól lepirítjuk, nem mondom, hogy teljesen pirosra, csak épphogy, hogy kapjon egy kis színt-ízt. Dobunk mellé 8-10 szem egész borsot, két babérlevelet, egy kis ág friss kakukkfüvet és egy kevés friss rozmaringot, petrezselyemszárat. Ezt egyébként bouquet garni-ként is szokták emlegetni, levesekbe, ragukba összekötözve szoktuk beledobni, hogy könnyebb legyen később kihalászni az edényből. Én szoktam bele tenni két gerezd fokhagymát és egy fej hagymát (félbe vágva). Szép lassan, nem lobogva, hanem inkább takarékon pöszörögtetve főzzük 2-3 órát. Ha behabosodik, akkor leszedjük a tetejéről egy merőkanál, vagy teaszűrő segítségével. Ha kész van, akkor finom szűrőn leszűrjük. Én ilyenkor ki szoktam tenni hűlni, hogy könnyebb legyen leszedni a tetejéről a maradék zsírt. Ezzel készen van a csirkealaplevünk.
Fagyaszthatjuk is, de én annak a híve vagyok, hogy minden főzés előtt szánjunk rá két órát erre az alaplére, és használjunk frisset. Amíg fő a csirke, addig mindent előkészíthetünk a főzni kívánt ételhez. Cook smart.